Dňa 31. marca 2025 spoločnosť Strategy (predtým známa ako MicroStrategy) investovala 2 miliardy dolárov do nákupu bitcoinov. V súčasnosti vlastní 528 185 BTC, čo predstavuje viac ako 2,5 % celkovej ponuky bitcoinov. Hoci je Michael Saylor, tvár spoločnosti Strategy, oslavovaný ako najväčší zástanca bitcoinu, niektorí ho považujú za potenciálnu hrozbu pre samotnú bitcoinovú sieť.
Michael Saylor – kontroverzná osobnosť
V priebehu 20. rokov 21. storočia sa Saylor stal jedným z najvýraznejších obhajcov bitcoinu. Jeho firma patrí medzi 10 najväčších držiteľov BTC a neúnavne vynakladá milióny až miliardy dolárov na jeho nákup. Okrem budovania firemných bitcoinových rezerv a propagácie akcií Strategy je Saylor aktívny aj na sociálnej sieti X, kde zdieľa svoje názory na význam bitcoinu pre Ameriku, iné krajiny, inštitúcie aj jednotlivcov. Tiež konzultuje s americkými úradníkmi otázky týkajúce sa bitcoinu a vyjadril ochotu spolupracovať s administratívou Donalda Trumpa na regulácii kryptomien.
Saylor vidí svoju misiu v tom, aby finančné inštitúcie a veľkí investori spoznali bitcoin a získali k nemu prístup prostredníctvom akcií MSTR. Neustále zdôrazňuje, že bitcoin je kapitál, a prirovnáva ho k nehnuteľnostiam na Manhattane, zlatu či iným vysoko hodnotným investíciám – s výhodami jednoduchého skladovania, prepravy a transakcií. Na prvý pohľad je jeho stratégia jednoduchá: nakúpiť čo najviac bitcoinov. Dokonca vyzval americkú vládu, aby urobila to isté.
Preteky o bitcoin
Saylova stratégia a jeho vášnivá propagácia bitcoinu spustili preteky o túto kryptomenu. Podľa odhadov Architect Partners by do roku 2030 mohlo až 25 % verejne obchodovaných spoločností pridať BTC na svoje súvahy. Niektoré vlády už bitcoiny vlastnia.
Saylorov prístup je však neortodoxný. Odkláňa sa od pôvodnej myšlienky inkluzivity bitcoinu a namiesto toho posilňuje dominanciu amerických bánk v globálnej ekonomike. V ostro kritickom článku „Michael Saylor nerozumie bitcoinu“ Frank Corva poukazuje na rozpor medzi protibankovými koreňmi bitcoinu a Saylorovou snahou pomôcť finančným inštitúciám z neho profitovať. Corva pripomína, že bitcoin mal byť nezávislou elektronickou hotovosťou a alternatívou k doláru. Saylor ho však označuje za kapitál, nie peniaze, a nabáda americkú vládu k jeho nekonečnému hromadeniu, pričom podporuje aj prijatie stablecoinov naviazaných na dolár, aby upevnil jeho svetovú hegemóniu – čo je presný opak pôvodného zámeru bitcoinu.
Dvojsečná zbraň Strategy
Vplyv Strategy a koncentrácia bitcoinov v jej rukách tak zohrávajú ambivalentnú úlohu. Na jednej strane spoločnosť propaguje kryptomeny a rozširuje prístup k alternatívam v čase, keď môžu banky a fiat meny zlyhať. Na druhej strane však paradoxne vracia moc a hodnotu práve tým inštitúciám, proti ktorým mal bitcoin pôvodne stáť.
Niektorí kritici tvrdia, že Saylorova viditeľnosť z neho robí akéhosi „vodcu bitcoinu“, hoci bitcoin bol navrhnutý tak, aby žiadneho lídra nepotreboval – čo podčiarkuje aj anonymita jeho tvorcu Satoshiho Nakamota. Obávajú sa, že Saylorove osobné názory a vplyv môžu vrhať tieň na decentralizovanú filozofiu bitcoinu.
„Nie je to ani človek, kto vlastní BTC, je to verejne obchodovaná spoločnosť pod dohľadom americkej vlády. Doslova sa stáva tým, proti čomu bojovala.“
— Paper Gains (@PaperGainsInc), 24. december 2024
Okrem filozofických otázok sa mnohí obávajú, že Saylor jedného dňa „vytiahne koberec“ a spôsobí kritický pokles ceny bitcoinu. Iných znepokojuje už len fakt, že toľko bitcoinov je sústredených v rukách jednej spoločnosti, ak nie jedného človeka.
„Príliš veľa bitcoinov v rukách pár ľudí.“
— Markus (@hypeosx), 9. december 2024
Niektorí sa pýtajú: čo sa stane, ak bitcoin skolabuje skôr, než Saylor predá? Saylor verejne vyhlásil, že predávať neplánuje, a dokonca žartoval, že chce, aby jeho súkromné kľúče po jeho smrti spálili. Viac sa dočítate tu: crypto.news.
Napriek jeho kultovému statusu v časti krypto komunity mu nie všetci dôverujú, pričom poukazujú na pochybnú históriu MicroStrategy.
Právne problémy Saylorovcov
MicroStrategy vstúpila na burzu v roku 1998. V roku 2000 jej akcie raketovo vzrástli z 7 na 333 dolárov, no po prasknutí internetovej bubliny stratili za jediný deň 62 % hodnoty. Spoločnosť musela prehodnotiť svoje finančné výsledky za roky 1998 a 1999, keď nesprávne navýšila príjmy o 66 miliónov dolárov. Po ďalšej úprave za rok 1997 klesla hodnota akcií na 33 dolárov do apríla 2000. Firma čelila žalobe a musela zaplatiť 10 miliónov dolárov, pričom vrcholní manažéri uhradili osobné pokuty. MicroStrategy napriek tomu prežila a neskôr sa vrátila do popredia.
V roku 2022 čelil Saylor žalobe od generálneho prokurátora Briana L. Schwalba za údajné daňové úniky. Prípad sa v roku 2024 skončil vyrovnaním za 40 miliónov dolárov. Saylor údajne vytváral dojem, že žije vo Floride alebo Virgínii (štátoch s nižšími daňami), hoci bol rezidentom Washingtonu, D.C. Schwalb tvrdil, že sa Saylor chválil svojím daňovým podvodom, no ten trval na tom, že žije na Floride. Tieto kauzy naštrbili dôveru časti krypto komunity.
Je bitcoinový balík Strategy Damoklovým mečom?
Nedôvera k Saylorovi ide tak ďaleko, že mnohí pochybujú, či Strategy skutočne nakupuje bitcoiny za milióny. Niektorí poukazujú na poklesy cien BTC po ohlásení veľkých nákupov ako na znak, že k nim nedochádza. Iní sa pýtajú, kto predáva Strategy také obrovské množstvá bitcoinov. Ľudia chcú vidieť adresy firmy.
„Aké sú tie adresy? Začínam neveriť, že nakúpil. Mal by všetkým otvorene ukázať, že tie BTC naozaj drží.“
— Klaus ANders (@KlausANders6), 31. marec 2025
Arkham Intelligence potvrdila 96 % adries Strategy a ukázala, že správcami sú Coinbase Prime a Fidelity. Pochybnosti o vlastníctve BTC tak boli zväčša vyvrátené. No obavy pretrvávajú: bitcoinový balík Strategy visí nad trhom ako Damoklov meč.
Strach z výpredaja
Ak by Strategy niekedy masívne predala svoje BTC, mohlo by to vážne zasiahnuť trh. Hoci Saylor predpovedá, že do roku 2045 bude bitcoin stáť 13 miliónov dolárov, predaj sa pre firmu nejaví ako logický krok – bitcoin je jadrom jej biznisu. Skôr znepokojuje možnosť nútenej likvidácie.
Spoločnosť zvyšuje svoj dlh vydávaním konvertibilných dlhopisov, aby nakúpila viac BTC, čo investori ochotne kupujú. To jej umožňuje získavať kapitál, no ako trh dozrieva a cena BTC rastie, nákupy sú drahšie a likvidita klesá, pretože veľkí hráči – vrátane baníkov, firiem a vlád – radšej držia svoje bitcoiny. To by mohlo v budúcnosti skomplikovať stratégiu založenú na akvizíciách.
K dnešnému dňu má Strategy BTC v hodnote 44 miliárd dolárov oproti dlhu 8,2 miliardy. Prvý štvrťrok 2025 bol pre kryptomeny najhorší za sedem rokov a akcie MSTR sú volatilné. Analytici Goldman Sachs odhadujú, že na odvrátenie investorov od Strategy by musela cena BTC do roku 2027 klesnúť o 50 %.
Saylor riziko nútenej likvidácie odmieta s tým, že ak by bitcoin klesol na 1 dolár, Strategy by ho celý skúpila. S viac ako 46 % hlasovacích práv má zrejme dosť moci, aby likvidácii čelil. Či je hrozba reálna, ukáže rok 2027, keď dozrejú prvé konvertibilné dlhopisy.
Niektorí bitcoinoví nadšenci ostávajú optimistickí. Tvrdia, že ak by Saylor predal, kúpili by lacné BTC a šli ďalej. Žiadna firma ani človek nemôže bitcoin zničiť.