Bitcoin dosiahol nové historické maximum 109 000 dolárov, keď sa napätie v obchodnej vojne zmiernilo

Bitcoin dosiahol nové historické maximum 109 000 dolárov, keď sa napätie v obchodnej vojne zmiernilo

Bitcoin zaznamenal nové historické maximum len deväť dní po tom, čo USA a Čína uzavreli 90-dňovú obchodnú dohodu, ktorá zmiernila ekonomickú neistotu a upokojila trhy.

Bitcoin vystrelil na nové historické maximum po dočasnej obchodnej dohode medzi Spojenými štátmi a Čínou, ktorá znížila makroekonomické obavy a zvýšila dôveru investorov.

Podľa údajov z TradingView sa Bitcoin (BTC) 21. mája vyšplhal na nové maximum 109 400 dolárov, čo predstavuje viac ako 26 % nárast za posledný mesiac. Tento rekord prišiel len deväť dní po tom, ako Biely dom 12. mája oznámil 90-dňovú obchodnú dohodu, v rámci ktorej dočasne znížil dovozné clá na 10 %.

„Pozastavenie ciel na 90 dní a kooperatívny tón v rokovaniach odstránili riziko náhlej eskalácie, čo výrazne ovplyvnilo ochotu riskovať medzi tradičnými aj kryptomenovými investormi,“ uviedla Aurelie Barthere, hlavná výskumná analytička z platformy Nansen pre Cointelegraph.

Prezident USA Donald Trump zaviedol recipročné clá, ktoré boli považované za najväčšiu makroekonomickú hrozbu pre tradičné aj kryptomenové trhy v roku 2025.

Bitcoin sa krátko prepadol na ročné minimum 74 434 dolárov 7. apríla, len päť dní po tom, čo Trump oznámil tieto clá 2. apríla. Trhy zareagovali masívne – index S&P 500 prišiel o viac ako 5 biliónov dolárov, čo bol jeho najväčší pokles v histórii.

K oživeniu Bitcoinu došlo 9. apríla, keď tzv. Deň oslobodenia prezidenta Trumpa predstavoval „vrchol neistoty“ pre účastníkov trhu, uviedol Michaël van de Poppe, zakladateľ MN Consultancy.


Bitcoin vstúpil do mája s „takmer dokonalým setupom“

Bitcoin začal máj s „takmer dokonalým setupom“, poháňaným zriedkavou kombináciou geopolitického uvoľnenia, zlepšujúcich sa regulačných výhľadov a priaznivých makroekonomických vetrov, tvrdí Jag Kooner, šéf derivátov na burze Bitfinex.

„Rokovania o prímerí medzi Ruskom a Ukrajinou zneškodnili jeden z hlavných zdrojov geopolitickej volatility za posledné dva roky,“ povedal Kooner pre Cointelegraph a dodal:

„Namiesto odlivu kapitálu z Bitcoinu, ako to často býva pri ústupe rizika, sme svedkami obratu smerom k rizikovým aktívam. Kapitál sa presúva do BTC a technologických akcií, keďže potreba geopolitického zabezpečenia ustupuje, ale likvidita ostáva vysoká.“

Tento presun kapitálu odzrkadľuje zrelší naratív: Bitcoin už nie je len nástrojom proti strachu, ale čoraz viac sa považuje za rizikové aktívum s vysokým presvedčením v období makroekonomickej stability.


Nový cieľ: 120 000 a viac?

Trump 19. mája na sociálnej sieti X oznámil, že Rusko a Ukrajina „okamžite začnú rokovania o prímerí a – čo je ešte dôležitejšie – o ukončení vojny“. Tým zhrnul svoj dvojhodinový telefonát s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Aj napriek tomu musí zostať financovanie na neutrálnej úrovni a otvorené pozície stabilné, aby vznikol „konzistentný setup“, ktorý by mohol naštartovať ďalší rast Bitcoinu nad 114 000 až 120 000 dolárov. Takýto pohyb by mohol byť spustený akýmkoľvek makroekonomickým alebo regulačným impulzom, tvrdí Kooner.

Niektorí analytici predpovedajú, že cena Bitcoinu by mohla pred koncom roku 2025 presiahnuť hranicu 130 000 dolárov, a to vďaka jeho silnej korelácii s globálnou ponukou peňazí.

„Zvyšujúca sa ponuka peňazí môže vytlačiť cenu Bitcoinu nad 132 000 dolárov ešte pred koncom roka, keďže dopyt investorov rastie v reakcii na oslabovanie fiat mien,“ predpovedá Jamie Coutts, hlavný kryptomenový analytik v Real Vision.


Záver

V čase, keď sa globálne napätia zdanlivo zmierňujú a investori opäť nadobúdajú chuť riskovať, Bitcoin dokazuje svoju schopnosť reagovať nielen ako ochrana pred neistotou, ale aj ako aktívum, ktoré môže profitovať z makroekonomickej stability. Či sa naplnia predikcie o cene nad 130 000 dolárov, bude závisieť od kombinácie geopolitických udalostí, regulácií a nálady na trhu.